גזזת-העמותה לאיתור נפגעי גזזת
לבד בטיפולי ההקרנות נגד מחלת הגזזת

נולדתי בתימן, גרנו בחסיה, ישוב ששוכן בדרום תימן.

עלינו לארץ בשנת 1952 במבצע חשאי של ממשלת ישראל למען יהודי תימן. ממשלת ישראל דאגה לקהילה היהודית בתימן זאת בעקבות מהומות שפרצו נגד היהודים, גילויי אנטישמיות שהתבטאו בפגיעה פיזית ברכוש ובבני-אדם.

עלינו לארץ הקודש ויישבו אותנו בקיבוץ עין שמר הסמוך לפרדס חנה – כרכור.

הייתי ילד בן 8.5 שנים , נסעתי עם גיסי את כל הדרך מקיבוץ עין שמר לחיפה במשאית רעועה עליה "תפסנו טרמפ" עם אחד מותיקי הקיבוץ כדי לטפל במחלת הגזזת בה חליתי. הטיפולים בהקרנות התקיימו בשער העלייה בחיפה.

גיסי הביא אותי לטיפולים בהקרנות נגד מחלת הגזזת, נפרד ממני וחזר חזרה הביתה לעין שמר.

בעקבות "החוויה" הזו היה ביני ובין גיסי קשר הדוק, לדאבוני, הוא נפטר לפני מספר שנים. במהלך הנסיעות היינו מנהלים שיחות על החיים בתימן, החיים בארץ, ערכים ועוד.

אני זוכר את מראה הילדים החולים במחלת הגזזת מחכים לטיפול. אני שומע את הצרחות באוזני כשאני נזכר... בקולות שעלו מחדרי הטיפול במחלת הגזזת.

אני פחדתי להיuת שם, פחדתי מהטיפולים. האחיות הכריחו אותי לשבת על כhסא. כל כך פחדתי שהתחלתי להשתולל, לבכות, לצעוק ולזוז ללא הרף. ואז האחיות הרגישו שלא יוכלו לטפל בי והחליטו – לקשור את רגליי וידיי . הן סיפרו את שערותיי עד שנשארתי ללא שערה אחת. הייתי קירח לחלוטין. אחר כך אני זוכר ששפכו לי על הראש יוד וחומרים שגרמו לי להרגיש תחושת שריפה וכאב בקרקפת.

עוד באותו היום , לאחר מספר שעות הכניסו אותי לחדר בו היתה מכונה. בחדר הזה אני זוכר בבירור אור סגול שהונח מעל לראשי הקרח והשורף. הייתי בחדר כחצי שעה, אבל בתחושה שלי הייתי שם הרבה יותר זמן, מפוחד, בלי אף אחד. אחרי הטיפול שוב שמו לי יוד והאחיות אמרו לי שזה כדי שלא ירד לי דם מהראש.

כל שלושה ימים עשו לי טיפול עם אור סגול היום אני מבין שהיו אלה טיפולי ההקרנות נגד מחלת הגזזת.

למעשה הייתי בטיפולים במשך 12 ימים. מאז , תמיד הרגשתי תחושה של חום מתפשטת לי בראש ואת תחושת התלישה של השערות.

אני נזכר את עצמי חוזר מהתופת הביתה, כל כך התגעגעתי למשפחה שלי.

ואז אני נזכר בתגובה של אח שלי כשראה אותי חוזר הביתה, בשבילי קיבוץ עין שמר והוא היה המום מהמראה שלי בעקבות טיפולי ההקרנות נגד מחלת הגזזת. .

המבט שלו הולך איתי תמיד.

(ע.י. – פרטיו שמורים במערכת)

נפגעי גזזת | מטרות העמותה | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לעמותה לאיתור נפגעי ההקרנות נגד מחלת הגזזת 
מס' עמותה: 58-052-716-6 

קידום ע"י Seo Creative