גזזת-העמותה לאיתור נפגעי גזזת
אחי החייל

שני אחים שלי עלו בשנת 1944 במסגרת עליית הנוער.

אני, עליתי לארץ יחד עם הורי וששת אחיי באפריל 1949 . בירידה מהאנייה עברנו סדרת בדיקות רפואיות. בבדיקות הרפואיות מצאו שחליתי במחלת ה- גזזת . בתום הבדיקות ותהליך הקליטה נשלחתי עם בני המשפחה למחנה עולים בקרית ביאליק.

אבא נהג לקחת אותי לטיפולים נגד מחלת הגזזת בקופת חולים בחיפה.

הטיפול הראשון היה נוראי ואכזרי: מרחו לי חומר חם ודביק על הראש ותלשו לי את השערות מהקרקפת וזה כאב מאד. אחרי כן מרחו לי יוד על הקרקפת וזה היה שורף נורא.

השתדלתי לא לצעוק כיוון שנתתי כבוד לאבא שלי ולידו "החזקתי" את עצמי והייתי ממושמע מאד.

טיפול נוסף, אחר קיבלתי בחדר חשוך. בחדר הזה השכיבו אותי על מיטה וקירבו לראש שלי מכשיר שהיתה לו צורה עגולה.

במהלך הטיפולים במחלת הגזזת האחות שטיפלה בי בהקרנות דיברה אלי בעברית – אבל אני, הייתי עולה חדש, בסך הכל ימים ספורים בארץ - ולא הבנתי מילה ממה שאמרה.

אבא שלי היה איש העולם הגדול דיבר מספר שפות : צרפתית, ערבית, ספרדית ומעט עברית מלימודי התורה. וכשהאחות דיברה עם אבא אודות הטיפולים שלי נגד מחלת הגזזת הוא מיעט להבין את דבריה.

אחי הבכור, שעלה ארצה במסגרת עליית הנוער לפנינו , היה חייל בשירות סדיר כשאנחנו עלינו לארץ. במהלך תקופת הטיפול נגד מחלת הגזזת הוא הגיע הביתה לחופשות קצובות, כשראה אותי עם קרחת , חובש כובע, חיוור ומופנם. והחל לברר עם ההורים מה קורה איתי. ההורים סיפרו לו על תהליך הטיפולים והוא החליט לבקש במיוחד חופשה מהצבא כדי ללכת עם אבא ואיתי למקום הטיפול בהקרנות נגד מחלת הגזזת .

אחי הבכור דאג לבריאותי וחשש שההורים לא מעורים עדיין במתרחש בארץ ובנוסף לא דוברים את השפה. הוא הצטרף אלינו לטיפולי ההקרנות נגד מחלת הגזזת כדי לברר פרטים אודות מחלת הגזזת ודרך הטיפול בה.

הוא שאל את האחות כל מיני שאלות בעברית רהוטה ממש כמו צבר - אני זוכר את הרגע הזה – כל כך הייתי גאה בו.

לאחר אירוע זה נותרו לי עוד טיפולים נגד מחלת הגזזת. במהלכם ואחריהם הפכתי להיות ילד מופנם ושקט. חבוש כובע קסקט בכל עת, גם בלילה והתכנסתי בתוך עצמי. לא יצאתי מחוץ למבנים כדי לחפש חברים חדשים בארץ ישראל.

לאחר כשנה בארץ, אחרי טיפולים במחלת הגזזת וכשהחל שערי צומח התחלתי ללכת לבית ספר.

אהבתי ללמוד בבית הספר, רכשתי חברים חדשים והשתלבתי בארץ. הצלחתי להתגבר!

נפגעי גזזת | מטרות העמותה | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לעמותה לאיתור נפגעי ההקרנות נגד מחלת הגזזת 
מס' עמותה: 58-052-716-6 

קידום ע"י Seo Creative