גזזת-העמותה לאיתור נפגעי גזזת
גזזת או עלייה לארץ ישראל?

נולדתי בקזבלנקה למשפחה אוהבת וחמה ובעיקר ציונית.

מיום שאני זוכר את עצמי אבא דיבר על ארץ ישראל , בערגה וליבו מלא כוונה.  בתפילות היום יומיות , בכל ליבו ברך  "והתפללו אליך דרך ארצם אשר נתת לאבותם..."  ובברכת המזון: "נודה לך וכו' על שהנחלת לאבותינו ארץ חמדה טובה ורחבה וכו'", וחותמים בברכה "על הארץ ועל המזון", ולמדוה מפסוק: "ואכלת ושבעת וברכת את ה' אלקיך על הארץ הטובה אשר נתן לך." אבא הדגיש את ארץ ישראל בכל תפילה אפשרית. ואני נהניתי לראות את הלב שלו יוצא אל הארץ . עם התבגרותי , התחלתי להרגיש גם את הפרפרים בבטן. פרפרי ההתרגשות לקראת גאולה לקראת עלייה לישראל.

שנה וחצי לפני הגיעי למצוות בעודי לומד בבית הספר התבקשתי להיבדק על ידי רופא . הרגשתי חזק ובריא אבל קיבלתי הוראה מהמורה שלי – לא הטלתי ספק-  כפי שחונכתי ופניתי לרופא.

הרופא קיבל אותנו, אותי ואת  אמי בבית חולים בקזבלנקה. הוא התבונן בשתיקה בקרקפת ולאחר הבדיקה הפנה אותי לטיפול בהקרנות נגד מחלת הגזזת. הוא דיבר עם אמא שלי  ארוכות , הסביר ונתן הוראות על פיהם עליה לפעול.

אמא פעלה על פי הוראותיו של הרופא בעניין טיפול במחלת הגזזת: תחילה , הכינה "סו-כר" ערבבה על פתיליה את החומרים כמו שהסביר לה  קצת מים, סוכר ולימון. היא מרחה את תערובת ה"סוכ-ר" על הראש ותלשה את כל  שערותיי מהקרקפת. התלישה של שיער הקרקפת מאד כאבה, לא ידעתי למה לצפות והכאב הפתיע אותי. אמא פעלה על פי הוראה ודמעה עמדה בקצה עינה. היא רצתה שאבריא ממחלת הגזזת ובזכות זה נוכל לעלות לארץ שאבא אליה ערג.  

אחרי כן לקחו אותי לטיפולים בחשמל, הייתי בחדר ובו מכונה חשמלית, מספר פעמים. שכבתי על מיטה בחדר של המכונה החשמלית והניחו עלי פלטות. מי שטיפל בי הסביר באופן ברור ונוקשה:  "לא לזוז כי זה מסוכן יכול לא לצמוח לך שיער". ואז, רגע לפני שיצא את החדר אמר גם: "לעצום עיניים- זה מסוכן לעיניים" .

אחרי הטיפול בחשמל שאמור להבריא אותי ממחלת הגזזת -  אני זוכר תחושה של אי נוחות המלווה בחוסר רצון לשתות ולאכול. גם תחושות אלו עוררו באמא דאגה וגרמו לה לא פעם להזיז דמעה.

לאחר הטיפול נגד מחלת הגזזת שהתחיל בקרחת והמשיך בחשמל נאלצתי לחבוש ברט* כדי להסתיר את הקרקפת. חבשתי אותי לאורך תקופת ילדות – נערות  ארוכה.   

הטיפול בהקרנות נגד מחלת הגזזת היה עניין שכיח בתקופה הזו וילדים רבים ,כמוני, עברו את אותה הפרוצדורה.

הטיפול  הנורא בהקרנות נגד מחלת הגזזת  - בטל בשישים לעומת הרצון של משפחתי לעלות לארץ ישראל.

 

אחרי הטיפול – יצאנו למסע ארוך, מייגע ומסקרן בסיומו הגענו לארץ הקודש.

 

 

י.ח (הפרטים המלאים שמורים המערכת)

נפגעי גזזת | מטרות העמותה | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לעמותה לאיתור נפגעי ההקרנות נגד מחלת הגזזת 
מס' עמותה: 58-052-716-6 

קידום ע"י Seo Creative