גזזת-העמותה לאיתור נפגעי גזזת
טיפול בחולי הגזזת בארץ ובעולם

מחלת הגזזת כוללת מספר תסמינים: התפתחות כתמים עגולים, טבעתיים ואדומים על העור, התפתחות קשקשת, הופעת שלפוחיות, גירוד מתמשך, שיער חלש ושביר והתקרחות. מחלת הגזזת היא מידבקת מאוד ושכיחה יותר בקרב אוכלוסיית הגברים, ובנסיבות מסוימות עלולה לגרום למגפה. עם זאת, היא איננה נחשבת למחלה מסוכנת, אלא בנסיבות נדירות, לדוגמה: כאשר קיים כשל במערכת החיסונית, לאחר הקרנות או טיפולי כימותרפיה או במקרים של חולים הלוקים באיידס. הטיפול במחלת הגזזת היום הוא פשוט, כאשר הטבה ניכרת ניתן לראות תוך מספר שבועות. על מחלת הגזזת ניתן להתגבר באמצעות שימוש בתרופות אנטי פטרייתיות, כדוגמת משחות או כדורים. כמו כן, חשוב מאוד לאתר את החולים כמה שיותר מוקדם כדי למנוע הדבקה מהירה והמונית במחלה.

 

מחלת גזזת – כיצד נדבקים?

 

במחלת הגזזת עלולים הידבק לאחר חשיפה לפטרייה בנסיבות שונות, כדוגמת: מגע ישיר עם עורו של אדם הלוקה במחלה, מגע ישיר עם בעל חיים הלוקה במחלה, כדוגמת: חתול, כלב, סוס או חיות אחרות, מגע בחפץ הנושא את נבגי הפטרייה (לאחר שאדם חולה במחלה נגע בו), כדוגמת מברשת שיער או אפילו בגד ולעיתים גם במגע ממושך בקרקע המכילה נבגים של פטרייה. כל מקרה כזה של הדבקה מתרחש כתוצאה מתהליך התפשטות המחלה. לצורך התפשטותה ניזונה פטריית הדרמטופיטים משערות הקרקפת. כתוצאה מכך, נחלשות השערות, נשברות ונושרות. כל שערה שנושרת מראשו של החולה מכוסה בנבגים של הפטרייה. הנבגים הם מסוג חד תאיים המשמשים כאיברי הרבייה שלה והם חזקים במיוחד. הנבגים שומרים על צורתם המקורית גם בתנאים קשים ביותר ושורדים אפילו לאורך שנים. בכל מגע של אדם או חיה באחד מנבגים אלה עלולה להתרחש הדבקה. הדבקה בגזזת מתרחשת, כמובן, גם לאחר מגע ישיר עם עורו של חולה או בעל חיים הנגוע בה.

 

טיפול בגזזת – בישראל ובעולם

שלא כמו בעידן המודרני, בעבר לא היו תרופות שגרמו להיעלמות סיסטמתית ומהירה של מחלה, וכתוצאה מכך בתנאים מסוימים ובעיקר בקרב אוכלוסיות שחיו בצפיפות, התפשטה מחלת הגזזת במהירות רבה יחסית וגרמה להדבקה בעיקר של ילדים ומבוגרים. כדי לנסות ולעצור את המחלה נהוג היה להסיר את שיער הראש באמצעות רצועות שעווה וגם באמצעות סדרה של הקרנות רנטגן, שפגעו בשורשי השערות ומנעו את התפשטות הפטרייה. שיטה זו הייתה נהוגה במדינות שונות בעולם וגם בישראל. כבר בשנות ה-20 טופלו בישראל חולי גזזת באמצעות הקרנות לייזר. גם בשנות ה-40 וה-50 של המדינה, בעקבות התפשטות המחלה בקרב העולים וילדיהם, החליטו במשרד הבריאות לטפל בגזזת באמצעות הקרנות. במהלך השנים נחשפו השפעותיהן המזיקות של ההקרנות על חולי הגזזת, שהחלו לסבול מנזקים גופניים קשים, כולל מחלות סרטן שונות. במהלך השנים הוכחה גם במחקרים השפעתן המזיקה של ההקרנות על בריאותם של המטופלים. מסיבות אלה, בשנת 1994 נחקק החוק לפיצוי נפגעי גזזת. היום מטופלת הגזזת רק באמצעות תרופות אנטי פטרייתיות בלתי מזיקות.

 למידע נוסף בנושא: גזזת

נפגעי גזזת | מטרות העמותה | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לעמותה לאיתור נפגעי ההקרנות נגד מחלת הגזזת 
מס' עמותה: 58-052-716-6 

קידום ע"י Seo Creative