גזזת-העמותה לאיתור נפגעי גזזת
תופעות לוואי ראשונות אצל נפגעי גזזת

מחלת הגזזת היא מחלת עור המועברת על ידי מגע ישיר עם חולים או אפילו עם בעלי חיים הנגועים בה. מקורה של המחלה הוא בפטרייה השייכת לקבוצת ה"דרמטופיטים", המתפשטת על עור הקרקפת ועלולה להמשיך ולהתפשט גם למקומות אחרים בגוף, כדוגמת הגפיים והציפורניים. הסימפטום העיקרי של המחלה הוא התפתחות כתמים אדומים הדומים במראה לטבעות. בנוסף לכך, מלווה המחלה בגירוד, בקשקשת, בהתקרחות הדרגתית, בהתפתחות שלפוחיות ובסימפטומים נוספים. מחלת הגזזת היא אמנם מידבקת מאוד, אך איננה מסוכנת כלל. ההחלטה לטפל בגזזת באמצעות הקרנות, שהיו שיטת הטיפול המוקבלת באותה תקופה במדינות עולם רבות ולא רק בישראל, התגלתה לאחר כמה שנים כהחלטה הרת גורל. לבד מתופעות הלוואי שהופיעו בסמוך להקרנות, חלו רבים ממטופלי הגזזת במחלות קשות ביותר ולעיתים סופניות.

ביצוע ההקרנות נגד מחלת הגזזת

טיפולי ההקרנות נגד מחלת הגזזת התבצעו בארץ וגם במחנות המעבר לעולים של הסוכנות היהודית במדינות שונות בעולם. ראשיהם של כל הילדים עד גיל 15 מארצות ערב, שחשופים היו להדבקה של גזזת, טופלו באמצעות סדרה של כמה הקרנות רדיואקטיביות. בשלב מאוחר יותר של המבצע הועברו מכונות הקרנה גם אל מחנות המעבר לעולים בעיר מרסיי ובמקומות אחרים באירופה. כך עברו הילדים טיפולי הקרנות עוד בדרכם ממדינות צפון אפריקה לישראל. במטרה להילחם בגזזת, גולח שיער ראשם של הילדים, שרידי השערות האחרים נתלשו באמצעות רצועות שעווה חמה ושורשי השיער חוסלו על ידי הקרנות רנטגן. לטיפולים אלה היו השלכות נפשיות שונות ותופעות לוואי בטווח הקצר והארוך.

תופעות לוואי של ההקרנות

בטווח המיידי גרמו הקרנות הרנטגן בעיקר למצוקות רגשיות ולצלקות נפשיות קשות שלא נמחו עם השנים. לעיתים הותירו ההקרנות צלקות מכוערות על עור הקרקפת או באזורים אחרים בגוף. בטווח הארוך יותר החלו מטופלי הגזזת לסבול מבעיות רפואיות שונות ולעיתים קשות ביותר. נשירת שיניים, התקרחות, עקרות, התפתחות גידולים שפירים, סרטן העור, סרטן המוח וסרטן בבלוטת התריס הם מקצת מתופעות הלוואי מהם סבלו אחוזים ניכרים ממטופלי ההקרנות. במהלך השנים הוכח אף קיומו של קשר סיבתי בין ההקרנות ובין התפרצותן של המחלות השונות.

לקיחת אחריות ומתן פיצויים לנפגעים

במהלך שנים ארוכות לא הכירה המדינה באחריות המוסרית והמשפטית לתוצאות הקשות של טיפולי ההקרנות. רק בשנת 1994 קיבלה הכנסת אחריות על ההשלכות החמורות של טיפולי ההקרנות ההמוניים נגד גזזת, והחוק לפיצוי נפגעי גזזת, אותו יזם חבר הכנסת עמיר פרץ, נחקק. במסגרת החוק מבטיחה המדינה פיצוי כספי חד פעמי ותשלום קצבה חודשית לכל נפגע גזזת שיגיש תביעה למשרד הבריאות ויוכיח כי עבר הקרנות רנטגן וכתוצאה מהן הוא סובל מאחד או יותר מהנזקים הפיזיים המופיעים בחוק.

 למידע נוסף אודות: נפגעי גזזת

נפגעי גזזת | מטרות העמותה | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לעמותה לאיתור נפגעי ההקרנות נגד מחלת הגזזת 
מס' עמותה: 58-052-716-6 

עמוד google+


קידום ע"י Seo Creative