גזזת-העמותה לאיתור נפגעי גזזת
תביעת נזיקין נגד המדינה של נפגעי גזזת

בשל התנאים הקשים ששררו באותה תקופה במחנות המעבר במדינות שונות ובמחנות העולים בארץ – צפיפות גדולה ותברואה ירודה – החלה מחלת הגזזת להתפשט בקרב העולים, ובעיקר בקרב ילדים וקשישים. גזזת הקרקפת ידועה הייתה כבר אז כמחלת עור מדבקת, ובמשרד הבריאות חששו מאוד מהתפשטות מגפה בקרב העולים ובקרב כל מי שבא במגע עימם. בשל כך, הוחלט לטפל בלוקים במחלה ובחשופים לה גם באמצעות הקרנות רנטגן. ילדים עד גיל 15 שהגיעו ממדינות אסיה וצפון אפריקה טופלו באמצעות הקרנות בארץ ובמחנות המעבר של הסוכנות היהודית. ילדים אלה עברו סדרה שלמה של טיפולים באמצעות הקרנות רדיואקטיביות במטרה להילחם במחלתגזזת הקרקפת ולדכא את התפשטותה. בנוסף להקרנות שפגעו בשורשי השיער, גולח שיער ראשם של הילדים והשערות הנותרות נתלשו על ידי שימוש בשעווה.

הגשת תביעות נזיקין

לבד מההשלכות הנפשיות הקשות של הטיפולים, לאחר מספר שנים החלו להתגלות גם השפעותיהם הבריאותיות המזיקות, כאשר רבים מהמטופלים באמצעות הקרנות החלו לסבול מגידולים שפירים ומחלות סרטן קשות, כדוגמת: סרטן בלוטת התריס, סרטן מוח מסוגים שונים וסרטן העור. בעקבות ההתמודדות עם בעיות בריאותיות קשות ביותר, החליטו חלק מהמטופלים להגיש תביעות נזיקין נגד המדינה. תביעות אלה לא תמיד התקבלו על ידי בית המשפט. במקביל החל מאבק ציבורי בנושא, כאשר בשנת 1994 נחקק החוק לפיצוי נפגעי גזזת ביוזמתו של חבר הכנסת אמיר פרץ. חוק זה מאפשר להגיש תביעות לפיצוי כספי ישירות למשרד הבריאות וללא כל הקשיים שהיו קיימים לפי נהלי חוקי מדינת ישראל במסגרת הגשת תביעות נזיקין רגילות.

תביעות

נזיקין או תביעות לפי חוק פיצוי נפגעי הגזזת

תביעות בתחום נפגעי הגזזת ניתן היום להגיש בשתי דרכים – בתביעת נזיקין רגילה, בהתאם לפקודת הנזיקין, או בתביעה בהתאם לחוק פיצוי נפגעי גזזת והתקנות שהותקנו בעקבותיו. לעומת הגשת תביעת פיצויים למשרד הבריאות בהתאם לחוק נפגעי הגזזת, הגשת תביעה נזיקית בנושא היא מורכבת מאוד

במקרה של הגשת תביעת נזיקין צריך התובע להתמודד בשלוש חזיתות

• עליו להוכיח, כי המדינה התרשלה מבחינה רפואית בעת ביצוע טיפולי הקרנות הרנטגן.
• עליו להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין ביצוע טיפולי ההקרנות ובין המחלה בה הוא לוקה.
• עליו לנסות ולהתגבר על סוגיית ההתיישנות הקיימת בחוק.

נפגעי גזזת | מטרות העמותה | צור קשר

© כל הזכויות שמורות לעמותה לאיתור נפגעי ההקרנות נגד מחלת הגזזת 
מס' עמותה: 58-052-716-6 

קידום ע"י Seo Creative